IK Falkens Nationella 28-05-2021, Sundby, IK Falken

H21A D21A H35 H45 H55 H65 H75 D35 D45 D55 D65 H20 D20 H16 D16 H14 D14 H12 D12 H21C

H21A 10,85 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Hall Andreas                        Femman     1:06:10           
   2. Bäckström Anders                    Femman     1:06:11       +01 
   3. Brunell Filip                       Minken     1:08:40    +02:30 
   4. Jansson Emil                        Brahe      1:17:49    +11:39 
   5. Hakala Joakim                       Femman     1:34:09    +27:59 

D21A 8,61 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Järveläinen Julia                   Femman     1:15:42           
   2. Högland Ida                         Brahe      1:29:04    +13:22 

H35 8,61 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Lövsund Johan                       Botnia     1:08:04           
   2. Hongell Timo                        KoS        1:15:55    +07:51 
   3. Gripenberg Mattias                  Brahe      1:29:56    +21:52 
   4. Ingerström Andreas                  Brahe      1:38:32    +30:28 
   5. Eriksson Henrik                     VaaSu      1:42:59    +34:55 
   6. Högland Anders                      Brahe      1:46:39    +38:35 

H45 7,24 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Peltoniemi Vesa                     KPV          54:19           
   2. Grankull Kenneth                    Kronan       54:37       +18 
   3. Snåre Dan                           Botnia       58:43    +04:24 
   4. Svenlin Sören                       Kronan     1:02:35    +08:16 
   5. Suvanto Mikael                      RaJu       1:03:14    +08:55 
   6. Torrkulla Michael                   Femman     1:07:06    +12:47 
   7. Suvanto Pasi                        PieHi      1:11:49    +17:30 
   8. Lindgren Markus                     Botnia     1:17:49    +23:30 

H55 6,61 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Stenlund Dan                        Brahe      1:00:31           
   2. Lehtinen Tapio                      PieHi      1:00:32       +01 
   3. Stenlund Tom                        Brahe      1:03:19    +02:48 
   4. Palomäki Eero                       Femman     1:47:39    +47:08 

H65 5,41 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Nurisalo Seppo                      KoS          55:50           
   2. Williamsson Bo-Göran                VaaSu        58:33    +02:43 
   3. Jauhiainen Pentti                   Trian        58:54    +03:04 
   4. Österbacka Bo                       Minken     1:06:03    +10:13 
   5. Lövsund Bengt                       Botnia     1:07:23    +11:33 

H75 3,13 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Byskata Henry                       Femman       35:29           
   2. Torrkulla Roy                       Minken       35:39       +10 
      Koski Matti J                       NOK          Disk. 

D35 6,61 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Peltoniemi Päivi                    KoS        1:19:12           

D45 5,41 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Svartsjö Åsa                        Botnia     1:00:54           
   2. Myrevik-Svenlin Ulrika              Kronan     1:03:47    +02:53 
   3. Forsström Heidi                     Botnia     1:08:52    +07:58 
   4. Peltoniemi Tuula                    KoS        1:08:57    +08:03 

D55 4,89 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Mylläri Britt-Marie                 NOK        1:28:23           
   2. Friman Rose-Maj                     Solf       1:37:26    +09:03 

D65 3,13 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kattilakoski Kirsti                 KoS          35:55           
   2. Wikblom Marianne                    Minken       37:11    +01:16 
   3. Stoor Anne                          KoS          38:12    +02:17 

H20 8,61 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Forsell Gustav                      Botnia     1:17:02           
   2. Kullman Hannes                      Falken     1:20:52    +03:50 
   3. Bergström Jesper                    Femman     1:27:15    +10:13 

D20 6,61 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Enlund Julia                        Femman     1:22:07           

H16 5,58 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Bergström Kasper                    Kristina     42:41           
   2. Hirvinen Joona                      KoS          47:23    +04:42 
   3. Forsström Anton                     Botnia       47:36    +04:55 
   4. West Viktor                         Minken       59:33    +16:52 
   5. Lindfors Jesper                     Falken     1:05:43    +23:02 
   6. Peltoniemi Sisu                     KPV        1:16:58    +34:17 
      Karjanlahti Kosti                   KauWi        Disk. 
      Wikblom Melker                      Minken       Disk. 

D16 4,89 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Myllymäki Matilda                   KoS          48:28           
   2. Kullman Thea                        Falken       55:42    +07:14 
   3. Lindfors Karolina                   Falken       55:44    +07:16 
   4. Liljeqvist Emilia                   Minken     1:05:41    +17:13 
   5. Lindell Tilde                       Brahe      1:05:57    +17:29 
   6. Emma Brock                          KoS        1:07:39    +19:11 

H14 3,45 km

Startade : 10   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 0

   1. Sundberg Hannes                     Minken       26:19           
   2. Wikblom Sander                      Minken       26:21       +02 
   3. Lindfors Kevin                      Falken       26:52       +33 
   4. Jansson Lukas                       Falken       26:54       +35 
   5. Nyman Vilhelm                       Brahe        26:58       +39 
   6. Forsström Emil                      Botnia       30:18    +03:59 
   7. Lindfors Hugo                       Falken       38:44    +12:25 
   8. Hietala Elmeri                      KPV          39:26    +13:07 
   9. Ingerström Samuel                   Brahe        45:46    +19:27 
      Sundqvist Ivar                      Falken       Avbr. 

D14 3,45 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Björkfors Elsie                     Botnia       32:25           
   2. Svenlin Alva                        Kronan       34:28    +02:03 
   3. Enlund Isabella                     Femman       44:26    +12:01 
   4. Henriksson Maja                     Falken       47:48    +15:23 

H12 2,63 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sundberg Elias                      Minken       27:56           
   2. Björkfors Einar                     Botnia       40:40    +12:44 
   3. Lindfors Rasmus                     Falken       50:09    +22:13 

D12 2,63 km

Startade : 10   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 1

   1. Kataja Enni                         RaJu         24:21           
   2. Wikblom Thea                        Minken       24:31       +10 
   3. Lillhonga Elin                      GIF          29:36    +05:15 
   4. Torrkulla Moa                       Femman       30:48    +06:27 
   5. Sundqvist Ida                       Falken       41:07    +16:46 
   6. Westerlund Jessica                  Falken       41:12    +16:51 
   7. Isaksson Alicia                     Minken       46:36    +22:15 
   8. Sundvik Agnes                       Minken       46:38    +22:17 
      Hietala Liina-Maija                 KPV          Avbr. 
      Lindfors Mira                       Falken       Disk. 

H21C 4,89 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Lillhonga Kevin                     GIF          49:21