Falkens Nationella 25-07-2020, Sundby, IK Falken

H21 H20 H35 H40 H18 H45 D21 D35 D40 D65 H50 H55 D18 D45 H16 H60 H65 D50 D55 H70 H75 D16 D70 H80 H90 H12 D12 H14 D14 H10RR D10RR

H21 5,10 km

Startade : 17   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Portin Fredric                      PIF         30:14.2            
   2. Brunell Filip                       Minken      33:48.8   +03:34.6 
   3. Heiska Samu                         TuMe        34:18.5   +04:04.3 
   4. Stenlund Daniel                     PR          34:54.6   +04:40.4 
   5. Bäckström Anders                    Femman      36:14.9   +06:00.7 
   6. Jansson Emil                        Brahe       37:51.2   +07:37.0 
   7. Mieskoski Kimmo                     RaLu        38:01.2   +07:47.0 
   8. Järn Staffan                        Femman      41:05.0   +10:50.8 
   9. Holmback Hannes                     Femman      41:32.9   +11:18.7 
  10. Lövsund Johan                       Botnia      42:30.2   +12:16.0 
  11. Johansson Emil                      Brahe       42:45.7   +12:31.5 
  12. Joensuu Valter                      Brahe       42:59.5   +12:45.3 
  13. Sundelin Peter                      Femman      44:50.2   +14:36.0 
  14. Udell Robin                         Solf        47:07.2   +16:53.0 
  15. Johansson Axel                      Brahe       48:51.6   +18:37.4 
  16. Hakala Joakim                       Femman      58:58.1   +28:43.9 
      Sund Otto                           Trian         Disk. 

H20 4,14 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Forsell Gustav                      Botnia      40:33.3            
   2. Mylläri Lucas                       NOK         44:35.6   +04:02.3 
   3. Kullman Hannes                      Falken      46:51.9   +06:18.6 

H35 4,14 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Hongell Timo                        KoS         33:54.9            
   2. Vesterback Jonas                    Malax       33:55.4      +00.5 
   3. Berg Kim                            Botnia      36:47.1   +02:52.2 
   4. Pannula Anssi                       ViPa        39:58.1   +06:03.2 
   5. Knutar Tomas                        Terjärv     41:17.4   +07:22.5 
   6. Gripenberg Mattias                  Brahe       48:56.3   +15:01.4 

H40 4,14 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Laakso Juha-Matti                   RasKu       31:45.5            
   2. Lassila Jussi                       PiTa        40:00.5   +08:15.0 
   3. Nilsson Markus                      Minken      51:56.6   +20:11.1 
   4. Kullberg Fredrik                    Malax       55:36.9   +23:51.4 

H18 4,00 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Nordin Ludvig                       NOK       1:03:43.5            

H45 4,00 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Kalliokoski Jari                    HalTo       34:09.3            
   2. Nyman Patrik                        Brahe       36:21.1   +02:11.8 
   3. Lindgren Markus                     Botnia      38:28.2   +04:18.9 
   4. Backlund Jan-Anders                 Femman      39:29.2   +05:19.9 
   5. Torrkulla Jan                       Femman      42:28.1   +08:18.8 
   6. Isomäki Tommi                       PieHi       44:24.6   +10:15.3 
   7. Wik Peter                           Femman      46:15.2   +12:05.9 
      Snåre Dan                           Botnia        Disk. 

D21 4,00 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Anttonen Sari                       Pohjant     28:32.3            
   2. Portin Laura                        PIF         31:36.1   +03:03.8 
   3. Järveläinen Julia                   Femman      33:30.4   +04:58.1 
   4. Fagerudd Anna-Sofia                 Trian       33:52.2   +05:19.9 
   5. Gunell Yvonne                       PIF         34:27.0   +05:54.7 
   6. Lindgren Hanna                      Femman      35:55.7   +07:23.4 
   7. Torrkulla Matilda                   Femman      42:20.8   +13:48.5 
   8. Karvonen Hanna                      Terjärv     50:25.5   +21:53.2 

D35 3,53 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Bäckström Ida                       Femman      43:06.1            
   2. Sundelin Ann-Sofie                  Botnia      43:45.8      +39.7 
   3. Finne Rosmarie                      Solf        44:19.9   +01:13.8 

D40 3,53 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Koski Hanna-Maija                   Koovee      33:11.4            
   2. Sundberg Nina                       Minken      38:04.0   +04:52.6 
   3. Torrkulla Josefin                   Femman      44:24.4   +11:13.0 
   4. Peltoniemi Susanna                  Brahe     1:12:51.7   +39:40.3 

D65 1,80 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sivén Hannele                       ÄhtU        20:26.6            
   2. Kattilakoski Kirsti                 KoS         24:52.6   +04:26.0 
   3. Fred Bodil                          Femman      24:55.9   +04:29.3 
   4. Turunen Päivi-Kaarina               SuSe        29:23.6   +08:57.0 
   5. Lumiaho Raija                       KoS         35:29.8   +15:03.2 

H50 3,08 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Vainionpää Matti                    RasKu       20:11.6            
   2. Koski Timo                          Koovee      23:51.1   +03:39.5 
   3. Wikblom Tomas                       Minken      24:04.8   +03:53.2 
   4. Kullman Dan                         Vörå        24:05.6   +03:54.0 
   5. Johansson Peter                     Brahe       24:41.2   +04:29.6 
   6. Joensuu Tommy                       Brahe       26:42.6   +06:31.0 
   7. Pohjonen Jukka                      IkNV        27:05.0   +06:53.4 
   8. Suvanto Mikael                      RaJu        28:08.8   +07:57.2 
   9. Strandvall Sören                    Minken      30:09.0   +09:57.4 
  10. Svenlin Sören                       Kronan      36:44.5   +16:32.9 
  11. Furubacka Jonas                     Botnia      38:30.9   +18:19.3 
  12. Björklund Tommy                     Brahe       43:41.3   +23:29.7 
  13. Lindgrén Henrik                     Femman      50:40.0   +30:28.4 

H55 3,08 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Reiman Jarmo                        AngA        23:38.4            
   2. Stenlund Tom                        Brahe       25:52.7   +02:14.3 
   3. Stenlund Dan                        Brahe       28:13.8   +04:35.4 
   4. Koivumäki Kari                      KoS         34:18.0   +10:39.6 
   5. Furubacka Per-Åke                   Botnia      42:38.6   +19:00.2 

D18 2,96 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sikkilä Peppi                       LapVi       27:14.3            
   2. Myrskog Rosa                        Kronan      30:32.7   +03:18.4 
   3. Torrkulla Henna                     Femman      34:07.2   +06:52.9 
   4. Hansén Amanda                       Botnia      35:36.0   +08:21.7 
   5. Peltoniemi Netta                    Brahe     1:04:13.1   +36:58.8 

D45 2,96 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Nynäs Kati                          Botnia      33:38.5            
   2. Myrevik-Svenlin Ulrika              Kronan      37:27.0   +03:48.5 
   3. Grankull Jaana                      Kronan      38:00.8   +04:22.3 
   4. Torrkulla Päivi                     Femman      40:01.2   +06:22.7 
   5. Johansson Malin                     Brahe       42:01.9   +08:23.4 

H16 2,80 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Huhtamäki Rasmus                    PieHi       24:03.2            
   2. Bergström Jesper                    Femman      25:37.8   +01:34.6 
   3. Udell Oliver                        Solf        38:08.6   +14:05.4 
   4. Lindfors Jesper                     Falken      42:51.0   +18:47.8 
   5. Friman Ben                          Solf        47:18.0   +23:14.8 
      Porthin Isak                        Brahe         Disk. 

H60 2,75 km

Startade : 0   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0


H65 2,75 km

Startade : 7   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 1

   1. Tikkanen Tapio                      SaSu        29:24.9            
   2. Lövsund Bengt                       Botnia      31:51.6   +02:26.7 
   3. Österbacka Bo                       Minken      35:37.7   +06:12.8 
   4. Slotte Harald                       Botnia      35:46.4   +06:21.5 
   5. Sundelin Rolf-Erik                  GIF         38:03.8   +08:38.9 
      Torrkulla Tage                      Botnia        Avbr. 
      Sivén Osmo                          ÄhtU          Disk. 

D50 2,14 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Strandberg Annika                   Femman      23:11.4            
   2. Lindgren Annika                     Femman      27:09.5   +03:58.1 
   3. Svartsjö Åsa                        Botnia      30:58.6   +07:47.2 
   4. Snickars Virpi                      Solf        35:16.0   +12:04.6 
   5. Granlund Elisabeth                  Minken      37:49.8   +14:38.4 
   6. Udell Tina                          Solf        41:41.8   +18:30.4 

D55 2,14 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Reiman Anu                          AngA        33:25.0            
   2. Friman Rose-Maj                     Solf        40:08.3   +06:43.3 

H70 2,18 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Turunen Erkki                       SuSe        20:49.2            
   2. Juola Eero                          KoS         22:23.9   +01:34.7 
   3. Williamsson Bo-Göran                VaaSu       24:03.1   +03:13.9 
   4. Lassila Heikki                      PiTa        25:58.5   +05:09.3 
   5. Haapalehto Raimo                    VetU        26:46.7   +05:57.5 
   6. Eklund Sven                         NOK         27:48.9   +06:59.7 
   7. Rauma Håkan                         Botnia      28:46.6   +07:57.4 
   8. Blomqvist Carl-Henrik               Minken      32:32.5   +11:43.3 
   9. Åkerblom Måns                       GIF         32:56.7   +12:07.5 
  10. Hertsbacka Karl-Gustav              NOK         33:21.9   +12:32.7 
  11. Forsén Björn                        NOK         38:57.7   +18:08.5 
  12. Grannabba Gustav                    Botnia      42:24.9   +21:35.7 
  13. Haldin Torvald                      Femman      44:18.2   +23:29.0 

H75 2,18 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pått Frans                          Minken      31:40.0            
   2. Östman Lars-Erik                    Brahe       32:59.9   +01:19.9 
   3. Torrkulla Roy                       Minken      33:39.0   +01:59.0 
   4. Koski Matti J                       NOK         34:46.3   +03:06.3 
   5. Sandgren Lars                       NOK         41:21.1   +09:41.1 
   6. Lähdekorpi Mauri                    Femman      49:39.5   +17:59.5 

D16 2,30 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Jansson Mia                         Falken      23:58.4            
   2. Lindfors Karolina                   Falken      25:03.7   +01:05.3 
   3. Enlund Julia                        Femman      25:29.5   +01:31.1 
   4. Kullman Thea                        Falken      25:30.6   +01:32.2 
   5. Tuohimaa Ines                       Solf        26:58.2   +02:59.8 
   6. Gripenberg Ester                    Brahe       28:02.5   +04:04.1 
   7. Nynäs Amanda                        Botnia      39:58.9   +16:00.5 
      Lindgren Ida                        Femman        Disk. 

D70 1,58 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Wikblom Marianne                    Minken      20:23.2            
   2. Lähdekorpi Kaija                    Femman      20:52.1      +28.9 
   3. Sandgren Ann-Mari                   NOK         22:00.9   +01:37.7 
   4. Stoor Anne                          KoS         23:27.8   +03:04.6 
   5. Pått Saga                           Minken      23:59.7   +03:36.5 

H80 1,58 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Hjerpe Lars                         Femman      34:20.6            
   2. Storm Sven-Olof                     Femman      37:57.8   +03:37.2 

H90 1,23 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Löfroth Thor                        Kronan      57:47.7            

H12 1,93 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sundberg Hannes                     Minken      18:13.8            
   2. Grankull Sebastian                  Kronan      19:15.1   +01:01.3 
   3. Kullberg Adam                       Malax       22:41.4   +04:27.6 
   4. Wikblom Sander                      Minken      24:55.8   +06:42.0 
   5. Sundqvist Ivar                      Falken      28:51.0   +10:37.2 
   6. Hertsbacka Isak                     NOK         38:01.5   +19:47.7 

D12 1,93 km

Startade : 9   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 2

   1. Peltoniemi Reetta                   Brahe       17:37.5            
   2. Snickars Lea                        NOK         19:07.2   +01:29.7 
   3. Backlund Thelma                     Femman      20:35.9   +02:58.4 
   4. Norrgård Ida                        Femman      27:54.3   +10:16.8 
   5. Wikblom Thea                        Minken      30:50.6   +13:13.1 
   6. Sikkilä Iines                       LapVi       36:40.9   +19:03.4 
      Nynäs Matilda                       Botnia        Avbr. 
      Henriksson Meya                     Falken        Disk. 
      Torrkulla Moa                       Femman        Disk. 

H14 2,33 km

Startade : 12   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Bergström Kasper                    Kristina    17:59.7            
   2. Kallio Santeri                      KoS         21:35.0   +03:35.3 
   3. Berg Eelian                         Botnia      21:54.2   +03:54.5 
   4. Forsström Emil                      Botnia      24:50.7   +06:51.0 
   5. West Viktor                         Minken      25:59.3   +07:59.6 
   6. Wikblom Melker                      Minken      26:06.2   +08:06.5 
   7. Nyman Vilhelm                       Brahe       26:45.1   +08:45.4 
   8. Jansson Lukas                       Falken      35:50.2   +17:50.5 
   9. Hjerpe Arvid                        Femman      37:15.2   +19:15.5 
  10. Lindfors Hugo                       Falken      37:30.8   +19:31.1 
  11. Lindfors Kevin                      Falken      41:56.7   +23:57.0 
  12. Porthin Arik                        Brahe       52:53.9   +34:54.2 

D14 2,33 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Koski Hanni                         Koovee      20:59.1            
   2. Svenlin Alva                        Kronan      24:44.0   +03:44.9 
   3. Löfqvist Linn                       Femman      31:30.8   +10:31.7 
   4. Enlund Isabella                     Femman      32:11.1   +11:12.0 
   5. Liljeqvist Emilia                   Minken      33:55.9   +12:56.8 
   6. Björkfors Elsie                     Botnia      35:48.2   +14:49.1 
   7. Henriksson Maja                     Falken      35:54.8   +14:55.7 
   8. Torrkulla Venla                     Femman      52:46.4   +31:47.3 

H10RR 1,43 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sundberg Elias                      Minken      08:52.6            
   2. Hjerpe Henrik                       Femman      10:24.1   +01:31.5 
   3. Dardas Samra                        IkNV        10:44.2   +01:51.6 
   4. Koski Konsta                        Koovee      12:03.7   +03:11.1 
   5. Lindfors Rasmus                     Falken      12:34.0   +03:41.4 
   6. Slotte Nils                         Kronan      12:45.0   +03:52.4 
   7. Björkfors Einar                     Botnia      16:00.5   +07:07.9 
   8. Norrgård Isak                       Femman      17:21.4   +08:28.8 
   9. Spets Oliver                        Falken      33:08.6   +24:16.0 

D10RR 1,43 km

Startade : 14   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Grankull Daniela                    Kronan      10:50.6            
   2. Lindfors Mira                       Falken      13:42.4   +02:51.8 
   3. NIlsson Ella                        Minken      14:01.8   +03:11.2 
   4. Isaksson Alicia                     Minken      14:02.7   +03:12.1 
   5. Storgård Lova                       Femman      15:48.6   +04:58.0 
   6. Snickars Maja                       NOK         15:59.3   +05:08.7 
   7. Sundvik Agnes                       Minken      15:59.7   +05:09.1 
   8. Enlund Nova                         Femman      16:06.1   +05:15.5 
   9. Wikblom Ylva                        Minken      16:06.9   +05:16.3 
  10. Spets Wilma                         Falken      18:02.7   +07:12.1 
  11. Storgård Vilja                      Femman      20:19.9   +09:29.3 
  12. Kullberg Ester                      Malax       21:58.6   +11:08.0 
  13. Hertsbacka Linnea                   NOK         22:28.1   +11:37.5 
  14. Sundqvist Ida                       Falken      52:47.5   +41:56.9